+48 601 175 985 info@emiterm.pl

Poprawne ocieplenie okolic murłaty

Murłata znajduje się pomiędzy konstrukcję dachu i ścianą kolankową lub wieńcem budynku. W tym miejscu stykają się też ocieplenia połaci dachowej i ściany zewnętrznej. Jest to też miejsce, do którego łatwy dostęp jest tylko na etapie układania ocieplenia. Ocieplenie okolic murłaty musi być przemyślane i bardzo dokładnie zrobione, gdyż naprawianie błędów wykonawczych jest trudne i czasochłonne.

Ja z przykrością potwierdzam, że błędy popełnione w ociepleniu murłaty to pięta achillesowa większości domów, w których wykonywałem badania termowizyjne. Kamera termowizyjna ujawnia efekty braku szczelności membrany paroizolacyjnej (która stanowi również wiatroizolację) oraz braku wypełnienia izolacją cieplną. Widoczne są wychłodzenia, a czasem nawet chłodne smugi powstałe na skutek wnikania zimnego powietrza do warstw ocieplenia. W miejscach bardziej narażonych na działanie wiatru wychłodzenia są największe. W skrajnych wypadkach, w górnej części ścianki kolankowej obserwowałem temperatury w okolicach 5 oC, i to w pomieszczeniach mieszkalnych…

Krótki tekst znaleziony na stronie www.receptynadom.pl i kilka recept na ocieplenie murłaty powinny być lekturą obowiązkową każdego wykonawcy i inwestora.

O Autorze

Leave a Reply

*