+48 601 175 985 info@emiterm.pl

Lokalizacja wycieków z instalacji wodnych i CO

IR_1464

Wyciek z instalacji CO

Jednym z zastosowań termowizji jest lokalizacja wycieków wodnych i nieszczelności. Kamera termowizyjna nie jest jednak narzędziem pozwalającym zlokalizować wyciek w każdych warunkach i z odpowiednią dokładnością. Nie jest też aparatem rentgenowskim i nie jest w stanie ?prześwietlić? stropu czy ściany.  Wykrywanie wycieków za pomocą termowizji polega na badaniu rozkładu temperatury na powierzchni i znajdowaniu anomalii świadczących o usterce. Kamera temowizyjna wykrywa nadmierne miejscowe przegrzania wywołane wyciekiem ciepłej wody, wychłodzenia spowodowane odparowaniem wody z zawilgoconych miejsc, a także różnice temperatur spowodowane większą bezwładnością cieplną zawilgoconych materiałów budowlanych.

Do przeprowadzenia badania potrzebny jest jak najlepszy dostęp do miejsc podejrzanych o wyciek, a w niektórych przypadkach ? celowe wywołanie wycieku. Wskazana jest możliwość obejrzenia ściany lub stropu z obu stron. Bardzo przydatna jest oczywiście znajomość przebiegu instalacji i dokumentacja fotograficzna. Przeszkodą są wszelkie warstwy folii, otuliny rur oraz wykończenia powierzchni odbijające promieniowanie podczerwone (szczególnie gres polerowany).

W przypadku, gdy zastosowanie termowizji jest niewystarczające, można sięgnąć po inne metody wykrywania wycieków (np. akustyczne) lub dokładnie przeanalizować budowę budowę i przebieg instalacji oraz odsłonić miejsca najbardziej podejrzane.

przykład lokalizacji wycieku z instalacji ciepłej wody

Leave a Reply

*