+48 601 175 985 info@emiterm.pl

Wyciek z instalacji ciepłej wody

Przerabiam właśnie awarię instalacji ciepłej wody (po kilku latach od wykonania). Wyciek dość duży ? 10-15 litrów na dobę.  Na szczęście pomieszczenie nie zostało jeszcze wykończone. Kamera termowizyjna pokazała dokładnie miejsce wycieku, konieczne jednak było porównanie termogramów ze zdjęciami instalacji z czasu budowy.

To zobaczyłem na początku. W miejscu wskazanym strzałką była mała mokra plama na stropie w garażu. Na termogramie nie widać wychłodzenia w miejscu plamy na stropie, lecz tylko niewielkie wcięcie na dużej ciepłej plamie (wskazane strzałką). Duża ciepła plama to ślad wskazujący na wyciek ciepłej wody. Poniżej widoczne jest zawilgocenie ściany. Ciepła smuga na suficie to ślad instalacji cyrkulacji ciepłej wody:

IR_0238p

 

To zobaczyłem piętro wyżej ? chłodne zawilgocenia na ścianie i ciepły punkt na posadzce:

IR_0241

 

Po rozkuciu podejrzanego miejsca pokazały się dwie maleńkie strużki wody tryskające z pękniętego kolanka (widoczne jako żółte linie na pomarańczowym tle):

wyciek

DC_0302

 

Zakończenie.

Okazało się, że feralne kolanko wyraźnie różniło się od pozostałych, zarówno kształtem, kolorem jak i jakością tworzywa. Pokryte było siatką pęknięć, a jedno z nich sięgało całej grubości materiału.

 

Leave a Reply

*